Bizim Hikaye Dizisi Nerede Çekiliyor?

13 Temmuz 2018 288 0 0

Aile temalı Amerikan televizyon dizisi Shameless uyarlaması olan Bizim Hikaye bir baba ve anneleri ölmüş altı çocuktan oluşan bir ailenin hikayesini anlatıyor. Fikret’in sorumsuz bir baba olması nedeniyle ailenin büyük kızı olan Filiz’in yükü omuzlamasıyla başlıyor hikaye, Filiz sorumluluklarıyla savaşırken Barış’ın hayatına girmesiyle daha da genişliyor. Yoksul bir semtte hayat bulan bu hikaye için Sarıyer’in Emirgan Mahallesi tercih edilmiş. Gecekondu ve boyaları atmış eski binaların yer aldığı Ahmet Celalettin Sokak Bizim Hikaye dizisi için oldukça uygun bir mekan oluşturmuş.  Ailenin yaşadığı evde de çekim yapılıyor ve içinde oldukları maddi imkansızlıklar izleyiciye böylece gösterilmiş oluyor. Ev de mahalleye kadar eski ve yıkık dökük bir yer.  Gecekonduda yaşamını süren aile evden çıkarılmak durumunda bırakılıyor ve başlarını sokacak dört duvar bir yer arayışına girişiyor. Elbette verilen bu mekanlar oyuncuların kıyafetleri ve saçlarıyla da desteklenmiş.

Bizim Hikaye Dizisinin Çekim Mekanları

Bizim Hikaye dizisi küçük bir sokakta çekildiği için insanlarla ve o sokaktaki yaşamla iç içe, bu da oldukça doğal ve samimi bir ortam oluşturmuş. Mekan olarak genelde küçük alan olarak sokak tercih edilse de bazı sahnelerde mekan genişliyor. İstanbul’un farklı yerleri özellikle sahil dahil oluyor.  Bu da hep aynı ortamda geçmesinden kaynaklanabilecek monotonluk hissini kırıyor.  Filiz’in yakışıklı kahramanı Barış ve Barış’ın zengin babası ile kenar mahalle algısına zıt olarak zengin mekanlar tercih edilmiş. Kısmen zengin-fakir çatışması var ve bu dizi mekanlarına da yansıyor. Yaşam şartları farklı insanlar sayesinde oluşan mekan farklılığı bize küçük bir aile hikayesinin dışında daha dizinin daha geniş bir yelpazesi olduğunu da gösteriyor. Fox’da Perşembe günleri izleyiciyi ekran başına toplayan Bizim Hikaye dizisi şimdilik Sarıyer’de aynı mekanlarda geçmeye devam ediyor. Fakat ailenin verdiği mücadele ve Barış’ın etkisiyle yaşamları farklılaşırsa bu farkı biz de mekana yansımış şekliyle görebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Nefes Nefese Dizinin Yurt Dışı ve Yurt İçi Çekimleri Nerede Yapılıyor ? başlıklı makalemizde Nefes Nefese Dizisi Çekim Alanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Tags: Bizim Hikaye Dizisi Nerede Çekiliyor? Categories: Diziler Ne Zaman Çekiliyor?
share TWEET PIN IT SHARE share share
Leave a reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir